Didim Tanıtım

-Apollon Tapınağı
Kehanetin doğuşu Apollon Tapınağı…
Apollon Tapınağı, kehanetlerin çıkış noktası ve Antik Çağ’dan bize kalan kutsal hazinelerden biridir.Antik Çağın insanları, kehanette bulunma gücünün insanlara Zeus ve Leto’nun oğlu Apollon tarafından verildiğine inanırlarmış ve efsanelere göre; Tanrı Apollon bir gün, Didim yöresinde çobanlık yapan Brankhos’a rastlar ve ona biliciliğin (kehanetin) sırlarını öğretir. Çoban da Apollon adına ilk tapınağı kurar. Adını efsanelerden alan Apollon Tapınağı’nın diğer bir adı “Didyma” , ” İkiz Kardeş” anlamına gelir. Bu tapınağa Didyma denmesinin nedeni ise Apollon’un, Tanrıça Artemis’in ikiz kardeşi olmasıdır. Milet-Apollon Tapınağı arasındaki “Kutsal Yol” sonunda, dünyanın 7. harikası kabul edilen Artemis Tapınağı bulunur.

-Milet Antik Kenti

Filozofların şehri Milet…
Aydın’in Didim İlçesi’nde Balat köyü yakınında bulunan kent, limanı Büyük Menderes tarafından doldurulduğu için denizden yaklaşık 10 km içeride ve Kutsal Yol üzerinde bulunur. Hitit Dönemi’nde Milavanda ismini taşıyan Milet, ızgara planı, Hipodamos yönteminin uygulandığı (geniş caddelerin dar sokakları kestiği) ilk kenttir. İonya’nın başkenti, antik çağın kültür merkezi konumundaki Miletos; birçok ünlü felsefeci, mimar, bilginin doğduğu yerleşimdir. Tarihin gerçek anlamdaki ilk filozofu kabul edilen Thales ve onun devamında, Anaksimenes ve Anaksimandros ortaya çıkmıştır. Ticaret sayesinde Fenike ve Mısır kültürleriyle etkileşim halinde olmuştur. Athena Tapınağı, stadion, buleterion ve gymnasion gezinizde görülebilir yerler arasındadır. Şehrin çarşısı agoranın kapısı bugün Berlin Pergamon Museum’da sergienmektedir.

Tekne Turları

-Barış Otel’in karşısından kalkış yapan tekne turları ile Didim sahili boyunca sıralanan; Cennet Adası, Haydar Koy ve Akvaryum Koy’larını görebilirsiniz.

Bookmarks

İstatistikler

  • 109031Toplam ziyaretçi:
  • 29Bugün kü ziyaretçiler:
  • 26Dünkü ziyaretçiler:
  • 0Şu anda online olan ziyatçiler: